شطرنج در گذر تاریخ؛ سالروز صد سالگی "ساموئل رشوسکی"

تاریخ ثبت مقاله: 1390/09/07

 

شطرنج در گذر تاریخ؛ سالروز صد سالگی "ساموئل رشوسکی"

شطرنج در گذر تاریخ؛

سالروز صد سالگی "ساموئل رشوسکی"

۲۶ نوامبر ۱۹۱۱ در شهری نزدیک "لودز" در لهستان، "ساموئل رشوسکی" کوچک دیده به جهان گشود.او شطرنج را در چهار سالگی فرا گرفت و به واسطه حمایتهای خانواده اش با مهاجرت به آمریکا در مسابقات همزمان و رویارویی با اساتید پرداخت."ساموئل هرمان رشوسکی" به شطرنج حرفه ای روی آورد و نزدیک به ۷۰ سال از عمر خود را در این راه گذراند و توسط هماورد بزرگ خود "بابی فیشر" به عنوان یکی از اساطیر شطرنج به شمار می رود.

 

ساموئل رشوسکی ۱۹۱۱-۱۹۹۲

"ساموئل هرمان رشوسکی" در ۲۶ نوامبر ۱۹۱۱ در شهر "ازورکوو" نزدیک "لودز"(لهستان امروز) دیده به جهان گشود و در آوریل ۱۹۹۲ در نیویورک دیده از جهان فرو بست."سامی" که همیشه با این نام خوانده می شد،به عنوان یک نابغه در بازی شطرنج و در دوران کودکی شناخته می شد،در سن ۴ سالگی شطرنج را فرا گرفت و در سن ۸ سالگی شروع به شرکت در مسابقات همزمان نمایشی نمود و بسیاری از اساتید را به راحتی شکست داد.هنگامی که ۸ سال داشت خانواده اش به آمریکا مهاجرت کردند تا فرزندشان بتواند در نمایشهای همزمان شطرنج شرکت کند.


این تصویر از "ساموئل رشوسکی" در فوریه یا مارچ ۱۹۲۰ گرفته شده است و از مجموعه تصاویر "مایکل کلپهام" کسی که آن را برای انتشار در مقالات یادداشتهای شطرنج(شماره ۴۷۹۱) به "ادوارد وینتر" تقدیم کرده است.


"ساموئل رشوسکی" در سن هشت سالگی (۱۹۲۰) در حال یک نمایش همزمان


"سامی" در سن ۱۰ سالگی،در بازی مقابل "چارلز چاپلین" به سال ۱۹۲۱ در طول تهیه فیلمی از او


در حال بازی با "چارلز جاف" در سن ۱۱ سالگی."سامی" در این مسابقات در مکان سوم مشترک با "یانوفسکی"،"بیگلو" و "برنشتین" قرار گرفت.

"رشوسکی" هزاران بازی همزمان را در سراسر آمریکا انجام داد. در سن یازده سالگی در مسابقات استادان نیویورک شرکت کرد.این بازیکن جوان در مسابقات قدرتمندی به رقابت پرداخت.او به واسطه حضور در مسابقات شطرنج نتوانست دوران مدرسه را به صورت طبیعی طی کند و در سن ۱۳ سالگی با رها کردن مسابقات شطرنج به مدت هفت سال به اتمام تحصیلاتش در دوران متوسطه پرداخت.در سال ۱۹۳۴ از دانشگاه شیکاگو و در رشته حسابداری فارغ التحصیل شد و با کار به عنوان یک حسابدار از خود و خانواده اش حمایت مالی کرد.او با "مری میندیک" ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند بود."رشوسکی" یک ارتودوکس یهودی معتقد بود و در روز "یوم سبت"(روز شنبه در تقویم مذهبی یهودیان) بازی نمی کرد و بسیاری از برنامه بازیهایش را مطابق با این امرتغییر می داد. 

 سوابق شطرنجی

"ساموئل رشوسکی" برای اولین بار در سال 1931 در "تولسا" و در سن 19 سالگی به عنوان قهرمانی شطرنج آمریکا دست یافت.وی در سال 1934 به عنوان قهرمانی مشترک با "روبن فاین" در شیکاگو دست یافت.و پس از آن در سالهای 1936،1938،1940،1941،1942،1946 و 1969  این عنوان را تکرار کرد.او با 21 بار حضور در مسابقات قهرمانی آمریکا رکورددار است و همچنین رکورد قرار گرفتن در بین 3 نفر برتر مسابقات در 15 دوره از مسابقات را دارد،همچنین رکورد بیشترین تعداد بازی انجام شده(269) و بیشترین تعداد برد(127) در مسابقات قهرمانی آمریکا را در اختیار دارد.

حضور بین المللی "رشوسکی" در سطح بین المللی با سفر به انگلستان به سال 1935 جایی که مسابقات بزرگ "یرموث" را با نتیجه 10 از 11 فتح نمود،آغاز شد.وی سپس در مسابقات "مارگیت" جایی که در آن توانست فهرمان شطرنج جهان "خوزه رائول کاپابلانکا" را شکست دهد، به مقام اول دست یافت و در سال 1938 به عنوان چهارم مشترک مسابقات بزرگ "آورو" در هلند دست یافت."رشوسکی" سومین مسابقات آزاد آمریکا در بوستون 1944 را با پیروزی پشت سر گذاشت.

"ساموئل رشوسکی" به عنوان یکی از رقبای جدی برای کسب عنوان قهرمانی شطرنج جهان در طول سالهای 1935 تا اواسط 1960 بوده است.او مکان سوم مشترک با "کرس"(پس از بوتوینیک و اسمیسلوف) را در مسابقات فینال قهرمانی شطرنج جهان در لاهه/مسکو 1948 که برای تعیین جانشین "آلکساندر آلخین" قهرمان فقید که در آن سال در حالی که عنوان قهرمانی شطرنج جهان را در اختیار داشت از دنیا رفته بود را به دست آورد.در مسابقات کاندیدای قهرمانی شطرنج جهان در زوریخ 1953 به مقام دوم مشترک همراه با "دیوید برنشتین" و "پاول کرس" و 2 امتیاز اختلاف با "اسمیسلوف" قهرمان مسابقات دست یافت."برنشتین" در کتاب آخر خود با عنوان "نوشته های سری" می نویسد:سازمان اطلاعات شوروی سابق و مسوولان شطرنج این کشور به 9 نفر از 15 شطرنجباز حاضر در مسابقات ماموریت داده بودند تا از قهرمانی "رشوسکی" در این مسابقات تحت هر شرایطی جلوگیری کنند و شرایطی را مهیا نمایند تا "اسمیسلوف" به مقام اول دست یابد.هنگامی که "رشوسکی" قدرت ستیز خود را در طول دو ماهه مسابقات به رخ کشید، روسها به مدیریت موفق نتایج بازیها در بین خودشان پرداختند تا از قهرمانی وی جلوگیری به عمل آورند."رشوسکی" برای آخرین بار در مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان در سال 1967 انتخاب شد اما در مرحله یک چهارم نهایی به "ویکتور کورچنوی" باخت و حذف شد.

   رقابت با فیشر

پس از اینکه "فیشر" در سن 14 سالگی عنوان قهرمانی شطرنج آمریکا را با فتح مسابقات سال 1957-58 به دست آورد،سیطره خود بر قهرمانی شطرج آمریکا را با پشت سر گذاشتن "ساموئل رشوسکی" قهرمان هفت دوره مسابقات گستراند.رقابت این دو قهرمان زمانی اوج گرفت که "رشوسکی" قبل از مسابقات بوینوس آیرس 1960 به خبرنگاران گفت: "اگر فیشر بیستم شود من باید نوزدهم شوم". در مسابقات اینترزونال 1967 در سوسه مراکش "فیشر" در بازی با "رشوسکی" 53 دقیقه دیر پشت میز حاضر شد(تنها 7 دقیقه به اتمام زمان قاونونی) و بدون اینکه از حریف عذر خواهی کند بازی را آغاز کرد،"رشوسکی" که پیش از این فکر می کرد "فیشر" از حضور در مسابقات انصراف داده است در این بازی به سختی شکست خورد و سپس از این عمل به برگزارکنندگان مسابقات شاکی شد.وی از بازی در ترکیب  تیم شطرنج آمریکا در المپیادهای 1960،1962 و 1966 به دلیل حضور "فیشر" در میزهای بالاتر از او امتناع ورزید.اما به هر حال در مسابقات المپیاد 1970 بود که راضی به بازی در ترکیب تیم آمریکا و در میز پایینتر از "فیشر" شد،این تنها حضور این دو رقیب در کنار یکدیگر و در ترکیب یک تیم بود.

گر چه این دو شطرنجباز در طول سالیان متمادی به عنوان رقبای بیرحمی برای یکدیگر در تاریخ شطرنج بوده اند اما "فیشر" از پیشکسوت خود به بزرگی و احترام یاد کرده است به طوریکه در مقاله ای در سال 1964 "رشوسکی" را به عنوان یکی از هفت استاد بزرگ تاریخ شطرنج انتخاب می کند ."پاول مورفی،هاوارد استانتون،ویلهلم اشتینیتز،زیگبت تاراش،میخائیل چیگورین،آلکساندر آلخین،خوزه رائول کاپابلانکا،بوریس اسپاسکی،میخائیل تال و ساموئل رشوسکی" جزو برترین شطرنجبازان تاریخ از دیدگاه "فیشر" می باشند.باید توجه داشت که "فیشر" در این فهرست از نامهایی همانند "لاسکر،روبنشتین،پتروسیان" قهرمان وقت شطرنج جهان گذشته است و "رشوسکی" را بر آنها مقدم دانسته است.

در ذیل به چکیده ای از حقایق کمتر شنیده شده زندگی "ساموئل رشوسکی" توجه فرمایید:

 • در تاریخ شطرنج شش شطرنجباز هم قطاری که بین 80 تا 90 سال عمر کرده اند عبارتند از: ساموئل رشوسکی،واسیلی اسمیسلوف،سوتزار گلیگوریچ،آنتونیو مدینا،استوارت واگمن و ویکتور کورچنوی.
 •   "ساموئل رشوسکی" از حافظه بدی برخوردار بود به طوریکه بر اساس گفته برخی از شطرنجبازان نیویورکی بازیهای از "رشوسکی" به خود او نشان داده اند اما وی نتوانسته است آنها  را به خاطر بیاورد و این در حالی است که "رشوسکی" چند ماه قبل این بازیها را انجام داده بود.در داستانی روایت شده فردی یک بازی را به "رشوسکی" نشان می دهد و نظر او را در مورد آن بازی جویا می شود، "رشوسکی" درجواب می گوید: بازیکنانی که این بازی را انجام داده اند خیلی خوب نبوده اند و بازی جالب نبوده است.این در حالی است  که این بازی یکی از بازیهای خود "رشوسکی" بوده است.
 • "رشوسکی" اعتراف کرده است که هرگز وسط بازی و آخر بازی را مطالعه نکرده است و تنها بر محاسبات پشت میز متکی بوده است.او وقت زیادی را صرف به خاطر آوردن گشایشها بدون هیچ نتیجه ای می کرده است.
 • قبل از مسابقات قهرمانی جهان 1948 ،هنگامی که یکی از مقامات روسی از او به زبان انگلیسی می پرسد که: "حالت چطور است؟(how are you) رشوسکی در جواب می گوید: خوبم(fine). این پاسخ وحشت به جان نمایندگان روس می اندازد.اما دلیل آن این بود که آن مقام روسی انگلیسی را خوب نمی دانسته است و به جای اینکه بپرسد شما چه کسی هستید؟(who are you) پرسیده بود :حال شما چطور است(How are you) و پاسخ "رشوسکی" را به این سوال را اینگونه تفسیر کرده بودند که "روبن فاین" فردی که پیش از این از حضور در مسابقات عذر خواسته بود برای شرکت در مسابقات حضور یافته است!!
 • در مسابقات قهرمانی آمریکا 1942 در بازی "رشوسکی" با "دنکر" ساعت پرچم ساعت "رشوسکی" می افتد."والتر استفانز" داور مسابقه که از این نکته آگاه می شود از پشت ساعت را برمی گرداند و به اشتباه به حریف "رشوسکی" باخت می دهد.با اینکه این امر مورد اعتراض شدید قرار می گیرد "استفانز" بر رای خود می ماند و سرانجام به "رشوسکی" لقب "در عوض استاد بزرگ ایزاک کاشدان" را می دهد.
 • استاتید بزرگ "ساموئل رشوسکی" و "میگوئل نایدروف" دو مرتبه و در دو  مسابقه مختلف با هم مشاجره داشته اند."رشوسکی" در مقابل "روبن فاین" در مسابقات ناتینگهام 1936 یکی از بزرگترین مسابقات همه ادوار و هنگامی که "رشوسکی" سعی داشت تا یک وضعیت مساوی را به برد تبدیل کند،تا مرز کتک کاری پیش رفتند.
 • در طول مسابقات فیشر-رشوسکی 1961 در یک روز گرم "فیشر" تقاضای روشن نمودن پنکه می کند اما "رشوسکی" اعتراض می کند و اظهار می دارد که صدای پنکه بر تمرکزش تاثیر می گذارد.سرانجام داور برای حل این مسئله تصمیم می گیرد تا در هنگام نوبت حرکت "فیشر" پنکه را روشن  و در هنگام نوبت حرکت "رشوسکی" آن را خاموش کند !!

موضوعات مرتبط:

در یک مقاله تحت عنوان "نوابغ شطرنج" ،"ادوارد وینتر" که به موضوعات تاریخی شطرنج می پردازد، این بریده روزنامه را به تصویر می کشد که از صفحه اول روزنامه کوبایی "یوونتد ریبلده" در ۱۳ نوامبر ۱۹۸۸ استخراج شده است و می نویسد: این یک تصویر زیبا است، اما باید اذعان کرد که این پسر بچه نه "کاپابلانکا" بلکه "رشوسکی" است. 

یک تصویر دیگر که اخیراً توسط "ریچارد بنیامین" در یادداشتهای شطرنج(شماره ۴۲۱۲) منتشر شده است.

روایتی عالی به مناسبت یادبود "رشوسکی" در مجله شطرنج مارچ ۲۰۱۱ .این بخشی از یکسری مقالات تحت عنوان "شطرنج پس از جنگ " به قلم "جان ساندرز" می باشد که می توانید آن را در (اینجا) مطالعه کنید. 

همچنین ۱۲ صفحه مطلب به "ساموئل رشوسکی" توسط "آل لورنس" در شماره نوامبر ۲۰۱۱ مجله "زندگی شطرنج" نگاشته شده است.اگر شما عضو پایگاه شطرنج آمریکا هستید می توانید یک کپی از این مقاله را دریافت نماید.سایرین می توانند این مقاله را به صورت آنلاین در این پایگاه (اینجا) مطالعه نمایند. 

کتابی به قلم "استفان گوردون" مجموعه ای جامع از بازیهای "رشوسکی" برای عرضه موجود می باشد که شامل ۱۷۶۸ بازی طبقه بندی شده است و برای تهیه آن می توانید به پایگاه مرکزی شطرنج لندن مراجعه نمایید.

 

 


مرتبط:

نقل از وبلاگ شطرنجیان

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم زیر 12 سال استان - 1398
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال کشور 1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • محمدصادق نادری
  محمدصادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فیده بانوان پرنیان عباسی
  استاد فیده بانوان پرنیان عباسی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • آنوشا مهدیان
  آنوشا مهدیان
  مقام سوم زون 3.1 اسیا
  مقام اول بانوان کشور - 1397
  مقام اول رده سنی زیر 16 سال کشور 1396
  مقام دوم مسابقات سریع آسیا رده سنی زیر 20 سال 1396
  مقام دوم کشور مرحله اول ودوم رده سنی زیر 14 سال 1395
  مقام دوم مرحله اول کشور رده سنی زیر 20سال 1395
  مقام سوم رده سنی زیر 14 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر ١٢سال _ 1392

 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  مقام دوم بلیتس دختران زیر 18 سال کشور - 1398
  مقام اول سریع دختران زیر 18 سال کشور - 1398
  مقام سوم بانوان کشور در سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  مقام اول زیر 12 سال استان - 1398
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی یزدی
  خشایار رجبی یزدی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • آیدا عباسی
  آیدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 8 سال استان - 1398
  قهرمان زیر 8 سال پسران(شهرستان اصفهان) - 1397

 • ارین اعتمادی
  ارین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 14 سال استان - 1398

 • پرنیا فتوحی
  پرنیا فتوحی
  قهرمان زیر 8 سال دختران - 1396
 • مائده یوسفیان
  مائده یوسفیان
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398
  مقام اول زیر 10 سال استان - 1398
  مقام سوم زیر 8سال جام اینده سازان کشور -اردیبهشت 1397

 • فریدون مختاری
  فریدون مختاری
  مقام سوم سریع 50تا65 پیشکسوتان کشور - شهرکزد 1398
  مقام سوم بلیتس 50تا65 پیشکسوتان کشور - شهرکزد 1398

 • احمد یزدان دوست
  احمد یزدان دوست
  مقام دوم سریع بالی 65 سال پیشکسوتان کشور - شهرکرد 1398
 • شایان ایمن
  شایان ایمن
  شایان ایمن
  قهرمان استان زیر 10 سال 1396
  نایب قهرمان استان زیر 12 سال 1397
  قهرمان استان زیر 12 سال 1398
  نایب قهرمان کشور زیر 14 سال 1399
  نایب قهرمان اسیا زیر14 سال 2021